listopada 11, 2021

Teresa Kowalik, Przemysław Słowiński - Bohaterowie Auschwitz

    




Autor: Teresa Kowalik, Przemysław Słowiński; 
Tytuł: Bohaterowie Auschwitz; 
Wydawnictwo: Fronda;
 Ilość stron: 360; 
Gatunek: historia, literatura faktu. 




Książka ta przedstawia nam historie bardzo wyjątkowych ludzi, którzy przeżyli obozowe piekło Auschwitz. Bohaterowie mimo nieludzkich warunków nigdy nie tracili wiary, a także okazywali miłość, wsparcie i pomoc drugiemu człowiekowi. Książkę miałam okazję przeczytać dzięki uprzejmości wydawnictwa Fronda. Pozycja ta ukazuje nam, osobom żyjącym w lepszych czasach prawdziwą siłę i odwagę ludzi, stawiających czoła okrucieństwu w obozie zagłady. 
"Bohaterowie Auschwitz" to bardzo ciekawa i ważna książka. Opowiada historie w największym obozie zagłady takich osób jak Witold Pilecki, Maksymilian Kolbe, Stanisława Leszczyńska, Józef Bellert, Irena Wiśniewska, Tadeusz "Teddy" Pietrzykowski, Bronisław Czech, Sabina Nawara. Ci bohaterowie podczas pobytu w obozie doznali wielkiego poniżenia, obdarcia z godności, lecz mimo tego, dzięki swojej postawie stawiali opór oraz dawali innym więźniom nadzieję. 
Przeczytamy tutaj także rozdział o uciekinierach, m.in. Jerzego Bieleckiego i Cyli Cybulskiej. 
Witold Pilecki, był więźniem - ochotnikiem, który dał się złapać i zamknąć w Auschwitz. Tam zorganizował ruch oporu, tworzył znane na całym świecie raporty. 
Kolejna postać - Maksymilian Kolbe, był misjonarzem, męczennikiem o bardzo wielkim umyśle oraz miał ogromną dobroć w sercu. Oddał swoje życie za inne. 
Józef Bellert - dzięki prowadzeniu szpitala na terenie byłego obozu, był w stanie uratować prawie 4,5 tysiąca z 5 tysięcy więźniów. 
Kolejną osobą przedstawioną w książce jest Stanisława Leszczyńska - położona, przyjmująca porody w obozie koncentracyjnym. Jej marzeniem było ocalić każdego noworodka. Kobieta sprzeciwiała się Mengelemu, który kazał zabijać jej każde niemowlę. 
Następną osobą była Irena Wiśniewska. Kobieta pracowała w rewirze, pomagała i ratowała życie wielu więźniom. Podmieniała karty pacjenta, dzięki czemu uratowała życie wielu osobom, które miały szansę na przeżycie. 
Bronisław Czech - polski narciarz, olimpijczyk, taternik, ratownik górski trafił do obozu, ponieważ odmówił szkolenia niemieckich narciarzy. Bohater był w pełni patriotą, w związku z tym wolał zginąć w obozie jako Polak, niż przeżyć jako zdrajca. 
Następną postacią przedstawioną w książce jest Tadeusz Pietrzykowski "Teddy", który w obozie brał udział w bokserskich pojedynkach. Dzięki temu dawał innym więźniom nadzieję oraz podtrzymywał ich na duchu. Wszystko dlatego, że dla oglądających walki Polaków miały one wydźwięk narodowy. 
Sabina Nawara, to kolejna osoba, która podczas pobytu w Auschwitz niosła ludziom nadzieję Dzieliła się z innymi tym, co miała. 
Moim zdaniem, książka jest godna uwagi, ponieważ ukazuje niezwykle piękną postawę ludzką w okropnych czasach. Osoby opisane w tej pozycji uczą nas, że mimo szerzącego się zła i wszechogarniającej bezsilności warto pomagać innym, dzielić się wszystkim co mamy i dawać nadzieję, ponieważ dzięki takiemu zachowaniu, ktoś inny może przeżyć. Jest to zachowanie godne naśladowania. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © My reading imagination , Blogger