sierpnia 30, 2022

Paulina Ampulska, J. harrow i inni - Opowiem Ci bajkę...

Paulina Ampulska, J. harrow i inni - Opowiem Ci bajkę...

 







Autor: Paulina Ampulska, J. Harrow i inni;
Tytuł: Opowiem Ci bajkę;
Wydawnictwo: Bookzwami;
Ilość stron: 324;
Gatunek: baśnie, legendy, podania; 



Tym razem przychodzę do Was z recenzją świetnej antologii, którą miałam okazję przeczytać dzięki booktour zorganizowanemu na Instagramie przez @diversitylibrary. Mam na mysli książkę "Opowiem Ci bajkę...", w której znajdziemy opowiadania, napisane przez jedenastu autorów: Paulinę Ampulską, Paulinę Nowaczyk, Agnieszkę Siepielską, Karolinę Jurgę, Annę Wychowską, Amelię Sowińską, J. Harrow, Patrycję Różańską, Katarzynę Pietruszyńską, Jacka Jaworskiego oraz Norberta Grzegorza Kościeszę. Tak naprawdę są to nowe interpretacje bajek i historii, które każdy z nas zna z dzieciństwa. Są to dobre i któtkie romanse, kryminały i thrillery, a czytelnik nie może się od nich oderwać. Każdy znajdze tutaj chociaż jedno opowiadanie dla siebie. 
Akcja wszystkich opowiadań rozgrywa się we współczesności. Autorzy wykonali tutaj pewne ciekawe zabiegi słowne i w idealny sposób pozwolili dopasować się bohaterom do obecnych czasów. Czerwony kapturek jest tutaj tajnym agentem, Kopciuszek knuje zemstę, Jaś z zazdrości porywa z kolegami Małgosię, która z płaczu i uduszenia się umiera. a Arielka wykazuje mordercze zachowania. 
Na pewno są to wersje bajek dla dorosłych. Czasami są mordercze, krwawe, czasem pikantne erotyczne, a czasem zabawne, pełne dobrego humoru. 
Kolejnym plusem książki jest przepiękna okładka, od której także nie da się oderwać oczu. 
"Czerwony Kapturek" autorstwa J. Harrow jest ciekawym kryminałem, zawierającym miłosne, pikantne sceny. Bardzo oryginalna interpretacja pierwowzoru. 
"Cena poświęcenia" autorstwa Karoliny Jurgi została napisana na podstawie "Pięknej i Bestii". To bardzo dobra historia, móowiąca o tym co jest ważne. Po jej przeczytaniu czułam pewnego rodzaju niedosyt i jestem ciekawa, co dalej potoczy się z bohaterami. Mam nadzieję, że autorka napisze pełną książkę z ty wątkiem. 
"Królowa Śniegu" autorstwa Jacka Jaworskiego jest smutną opowieścią o pięknej, młodej kobiecie, która tak naprawdę była samotna i wykorzystywała mężczyzn. Jednak jak to w bajkachy bywa, także i w tym przypadku prawdziwa miłość zawsze zwyciężyła. Jednak, czy to HAPPY END? Tego się dowiecie czytając książkę. 
"Czar prysł" autorstwa Pauliny Ampulskiej to współczesny "Kopciuszek". Opowiadanie zawierające kilka zabawnych scen, zawierających cechy kryminału. Polecam. 
"Fableland - Bajkowa Kraina. Historia zakręcona jak baranie rogi" napisana przez Norberta Grzegorza Kościesza jest zabawną opowieścią, w której czytelnik spotka tutaj wielu bohaterów z różnych bajek. Jest tu wiele zabawnych scen, a Shrek sprzedający narkotyki pobija wszystko. 
"Czas leczy rany... " Pauliny Nowaczyk to przerobiona wersja "Pięknej i Bestii". Historia bardzo realistyczna i prawdziwa, mówiąca o tym, że nie warto oceniać kogoś po wyglądzie, ponieważ za takie zachowanie możemy ponieść karę. Najważniejsze w życiu to kochać i patrzeć sercen, a wtedy wszystko, mimo napotykanych komplikacji na pewno się ułoży. 
"Ostatni oddech" Anny Wychowskiej jest przerobioną wersją historii o Arielce. Niestety nie znajdziemy tutaj szczęśliwego zakończenia. To przerażająca historia, która na pewno znajdzie swoich wielbicieli. 
"Królewna Śnieżka" autorstwa Patrycji Różańskiej opowiada o dziewczynie i jej siedmiu braciach. Ona stara się zajmować domem i chłopakami. Rodzina idealna, pełna przyjaźni. Jednak, gdy dziewczyna poznaje miłość życia, musi się on zmierzyć z jej rodzeństwem. Czy go zaakceptują? Tego Wam nie powiem.
"Luna" Amelii Sowińskiej to mafijna historia miłosna tocząca się przez kilka stron. Oczywiście ma ona szczęśliwe zakończenie, a jak to w tego rodzaju opowiadaniach bywa, córka Dona znajduje schronienie w ramionach miłości swojego życia. 
"Brzydkie kaczątko" autorstwa Agnieszki Siepielskiej to moje ulubione opowiadanie, ponieważ mom zdaniem wzbudza i zawiera ono najwięcej emocji. Jest to bardzo realistyczne spojrzenie, z którym wielu z nas może się utożsamić. 
Ostatnią historią jest "Małgonia" Katarzyny Pietruszyńskiej, napisana na podstawie "Jasia i Małgosi". To bardzo dmutna i przerażająca opowieść, mówiąca o relacji rodzeństwa, w której jedno jest zazdrosne o drugie. 
Powyżej przedstawiłam Wam po krótce każde z opowiadań, zawartych w antologii "Opowiem ci bajkę...". Mam nadzieję, że udało mi się zachęcić Was do przeczytania tej ksiązki. Polecam ją serdecznie. 

sierpnia 25, 2022

Michał MICHU Heppner - Savoir - vivre XXI wieku. Polityka okiem prowincjusza

Michał MICHU Heppner - Savoir - vivre XXI wieku. Polityka okiem prowincjusza

 





 Autor: Michał MICHU Heppner;
Tytuł: Savoir - vivre XXI wieku;
Wydawnictwo: Wydawnictwo AlterNatywne;
Ilość stron: 411;
Gatunek: publicystyka literacka, eseje;


Tym razem mam dla Was bardzo ciekawą, a zarazem bardzo oryginalną pozycję. Mam na myśli książkę Michała Heppnera "Savoir - vivre XXI wieku". Znajdziemy tutaj wiele felietonów oraz zasad i porad dotyczących dobrego wychowania zebranych przez autora. A wszystkie te prace, to zebrane w jedno artykuły, które były publikowane w Powiatowej Gazecie Drawskiej w latach 2013 - 2020. W związku z tym, jest szansa, że ktoś z Was spotkał się już z tą twórczością wcześniej, a jeśli nie, to serdecznie zapraszam. 
Książka przedstawia czytelnikom dobre maniery oraz określone zasady zachowania w pewnych sytuacjach. Jednak jak wiecie, każdy kraj i kultura mają swoje zasady zachowania, dlatego nie wszystko jest akceptowane w każdym państwie. W tej pozycji czytelnik bardzo dużo się uczy. Dodatkowo autor wytyka tutaj błędne zachowania polityków naszego kraju z każdej partii, nie tylko tej, obecnie znajdującej się przy władzy. Jak wiecie, każdemu człowiekowi można wytknąć jakieś złe zachowania, a politykom już w szczególności. Niektórzy z nich są przodownikami w złym zachowaniu, mimo, że reprezentują nasz kraj, czują się od nas ważniejsi, a z racji bycia "na świeczniku" powinni zachowywać się w sposób odpowiedni. W związku z tym, jedno wiem na pewno, nie zawsze warto brać z nich przykład. Osobiście, ja nigdy nie naśladowałabym zachowania naszych polityków. 
W tej książce na przełomie lat 2013 - 2022 Pan Heppner wypowiada się w sposób szyderczy w stosunku do polityków i polityki. jednak robi to z ogromnym szacunkiem, tak, aby nikogo nie obrazić, czyli zgodnie z zasadami savoir - vivre. Czytelnik zauważa tutaj ironię oraz prześmiewczość czytając opisywane przez autora obserwacje dotyczące zachowań przedstawicieli naszego kraju. To wszystko jest dla czytelnika bardzo ciekawe, ponieważ Pan Michał jest bardzo dobrym obserwatorem i nic nie umknie jego uwadze. dzięki temu książka potrafi nas rozbawić do łez, a także pogrążyć w smutku. A dlaczego? Czasem po prostu chcemy tylko usiąść i zapłakać nad naszymi politycznymi przedstawicielami. 
Książka jest podzielona na krótkie oraz bardzo treściwe felietony, które zawierają bardzo ważny przekaz oraz skłaniają czytelnika do przemyśleń. Nie sposób się nudzić w trakcie jej czytania. Kolejnym plusem jest przypominanie wielu rzeczy, o których czasem przeciętny Kowalski mógłby zapomnieć. Dodatkowo, nie trzeba jej czytać po kolei. Chronologia nie ma tutaj znaczenia. Jednak warto wiedzieć, że felietony są ułożone od 2013 do 2020 roku. Dzięki temu, czytelnik może pomyśleć, że jest to rodzaj pamiętnika prowadzonego przez autora, który chce nam ukazać bardzo dużo swoich spostrzeżeń, ciekawostek, a także przedstawić w pewien sposób swoje poglądy polityczne.
Ja osobiście nie mogłam się oderwać od tych felietonów. Dla mnie była to bardzo dobra pozycja, do której sięgnę na pewno jeszcze nie raz Moim zdaniem, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, zaspokoi ciekawość. Jest to książka idealna, szczególnie dla osób, którzy potrafią patrzeć z dystansem na naszych polityków. Gorąco polecam. 

sierpnia 22, 2022

Jolanta Kupiec - Znamię Boga. Tom I. Kraina Andona

Jolanta Kupiec - Znamię Boga. Tom I. Kraina Andona

 








Autor: Jolanta Kupiec;
Tytuł: Znamię Boga. Tom I. Kraina Andona;
Wydawnictwo: AlterNatywne;
Ilość stron: 212;
Gatunek: fantastyka, science fiction; 



Tym razem mam dla Was recenzję książki Jolanty Kupiec ''Znamię Boga. Tom I. Kraina Andona'', którą otrzymałąm od Wydawnictwa AlterNatywne, za co serdecznie dziękuję. Już na samym początku moją uwagę przykuł opis znajdujący się na tyle okładki. Wzbudził on moją ciekawość w stosunku do tego opowiadania oraz twórczości autorki. Zawiera na bardzo wartościowe opowiadania napisane z myślą o czytelnikach w każdym wieku. Jest to także częściowo źródło wiedzy o galaktyce. Fabuła nie pozwala czytelnikom na nudę, ponieważ akcja jest bardzo dynamiczna. Za każdym razem gdy poznajemy kolejnego bohatera, mają zajście kolejne, nowe wydarzenia. Dzięki dokładnym i barwnym opisom czytelnik jest w stanie sobie wyobrazić uczucia oraz choarakter postaci. 
Dodatkowym plusem są tutaj wykonane przez autorkę ilustracje. Przedstawiają one poszczególne postacie lub zwierzęta, dzięki czemu nasze wyobrażenia są dokładniejsze. 
Książka, jako pozycja fantastyczna jest bardzo dobrze dopracowana. Autorka zadbała tutaj o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Bogate opisy wzbudzają w czytelniku dodatkowe zainteresowanie. 
Przedstawione tutaj powieści mówią o tym co było, co jest i co będzie. Dzięki temu co chwilę poznajemy nowych bohaterów. Są oni bardzo mili i sympatyczni, więc od razu można ich polubić. 
Cieszę się, ze miałam okazję przeczytać tą pozycję i z ogromną niecierpliwością na kolejny tom tej powieści. Polecam wszystkim zdecydowanie, bo warto po nią sięgnąć. 

sierpnia 16, 2022

Kamila Mitek - Na śniadanie tort szpinakowy

Kamila Mitek - Na śniadanie tort szpinakowy

 







 Autor: Kamila Mitek;
Tytuł: Na śniadanie tort szpinakowy;
Wydawnictwo: Dragon;
Ilość stron: 320;
Gatunek: literatura obyczajowa, romans;


Dzisiaj mam dla Was recenzję powieści Kamili Mitek "Na śniadanie tort szpinakowy", którą miałam okazję przeczytać dzięki Booktour zorganizowanemu na Instagramie. 
Książka jest bardzo ciekawa i czyta się ją lekko. Mnie osobiście wciągnęła już od pierwszych stron, ale dlaczego...? O tym zaraz się dowiecie. 
Główna bohaterka - Joanna - jest po rozwodzie i samotnie wychowuje syna. Wcześniej, kobieta zawsze podporządkowywała się mężowi, jednak miała już tego dość. Teraz skupia się tylko na sobie i synu Filipie. Każdy jej dzień przebiega prawie tak samo, praca, dom, szkoła, zajęcia dodatkowe syna. Czasem jest bardzo zmęczona i jest jej bardzo trudno, jednak kobieta ma bardzo dobrych przyjaciół, którzy wspierają ją w trudnych chwilach. 
Czytelnik poznaje Joannę w niezbyt dobrym dla niej dniu, gdyż ma zniszczone włosy, zepsute auto, a dodatkowo "dogryza" jej szef.
Gdy kobieta oddaje samochód do warsztatu poznaje jednego z pracowników - Dawida Szramowicza (Szramę), który jest także spokrewniony z właścicielem interesu. Mężczyzna różni się od innych, gdyż na policzku miał sporych rozmiarów bliznę. Dodatkowo był wysoki i bardzo dobrze zbudowany. wszystkie te cechy już na pierwszy rzut oka wzbudzały w Joannie lęk i strach, w wyniku czego kobieta pomyślała, że ma on kryminalną przeszłość. 
Los jednak ma co do tej dwójki inne plany. Rozmowy Joanny z Dawidem sprawiają, że para poznaje się lepiej, a kobieta zmienia na jego temat zdanie. Wszystko dlatego, że okazuje się on całkiem inny, niż początkowo przypuszczała, a także zrobił na niej pozytywne wrażenie. 
W między czasie były mąż Joanny bierze ślub. Wtedy do akcji wkracza przyjaciółka bohaterki, która nakłania ją, by zaprosiła na to wydarzenie Szramę, jako osobę towarzyszącą. Mężczyzna się zgadza. To jeszcze bardziej przybliża parę do siebie. Czy bohaterowie dadzą sobie szansę na wspólne szczęśliwe zakończenie?  Aby się tego dowiedzieć musicie koniecznie przeczytać książkę. 
Pozycja jest świetną, lekką i wciągającą lekturą, która opowiada o życiu zwyczajnych ludzi. Bohaterowie nie są tutaj wyidealizowani, a każdy czytelnik może się z nimi utożsamić. Bohaterowie wykazują się tutaj ogromną siłą ducha oraz wytrwałym dążeniem do spełnienia marzeń. Postacie przedstawione w powieści są wykreowane w doskonały sposób. Autorka bardzo dobrze opisała główną bohaterkę. Jest to typowa samotna matka, która robi wszystko dla swojego dziecka. Może się z nią utożsamić każda, zwyczajna kobieta, która powinna tak naprawdę uważać się za wytrwałą osobę. W rewelacyjny sposób została opisana postać Dawida "Szramy", która ukazuje czytelnikom, że nie warto oceniać "książki po okładce", ponieważ możemy się bardzo pomylić. Jak się później okazało, bohater nie miał tak naprawdę nic wspólnego z przeszłością kryminalną. Miał natomiast bardzo trudne dzieciństwo, ponieważ jego ojciec był alkoholikiem. Stąd ta blizna na policzku, która jest efektem jednej z awantur z ojcem, gdy jako młody chłopak, Szrama stanął w obronie matki. Jak się okazało, jest to wspaniały, czuły, troskliwy mężczyzna, który od razu złapał świetny kontakt z Filipkiem (synem Joanny). 
Książka jest napisana bardzo lekkim piórem, przez co czyta się ją naprawdę łatwo i przyjemnie. Dodatkowo jest pełna humoru, co jest jej kolejną zaletą. Fajne było też to, że relacja między głównymi bohaterami rozwijała się powoli, w spokojnym tempie. Wszystko dlatego, że obydwoje byli osobami po przejściach i czekali na to, aby znaleźć osobę, która ich pokocha i na którą zasługują. Gdy mierzyli się z przeszłością, mogli liczyć na własne wsparcie, a tworząc wspólną przyszłość tworzyli własne przyzwyczajenia i tradycje. Z tym jest też związany tytuł książki. Jednak o co dokładnie chodzi z tytułem, tego Wam nie zdradzę. Dowiecie się więcej czytając pozycję, którą gorąco polecam! 

sierpnia 11, 2022

Vi Keeland, Penelope Ward - Sprośne listy

Vi Keeland, Penelope Ward - Sprośne listy

 





Autor: Vi Keeland, Penelope Ward;
Tytuł: Sprośne listy;
Wydawnictwo: Edito;
Ilość stron: 298;
Gatunek: literatura obyczajowa, romans; 


Długo zbierałam się do przeczytania tej książki, ponieważ po przeczytaniu opisu wiedziałam, że ma ona swoją aurę i nie można sięgnąć po nią od tak. Nie myliłam się. To teraz trochę o tej pozycji. 
Główni bohaterowie - Luka i Griffin - piszą od wielu lat do siebie listy, dzięki szkolnej akcji. Osobiście się nie znają, jednak łączy ich przyjaźń. Pewnego dnia w życiu dziewczyny wydarza się tragedia, która powoduje u niej traumę. Ta zaś z biegiem czasu przekształca się w agorafobię, która zmienia jej życie o 180 stopni. Bohaterka boi się wychodzić z domu, przebywać w otwartej przestrzeni, a także lęka się tłumów. Z tego powodu wychodzi tylko nocą, ponieważ wtedy na ulicach jest najmniej ludzi. Ja osobiście również wolę samotność, dlatego trochę rozumiem Lukę, jednak czasem dla mnie jej zachowanie wydawało się absurdalne. Ale czytelnik, który stwierdzi tak samo musi pamiętać, że to efekt fobii i nie należy potępiać zachowania bohaterki. W trakcie powieści okaże się, że wątek choroby jest tutaj bardzo istotny. Dlaczego? O tym przekonacie się czytając książkę. 
Pewnego dnia dziewczyna przestaje korespondować z Griffinem. Dla chłopaka strata tej przyjaźni była bardzo dotkliwa. Po tym wydarzeniu bohater został gwiazdą muzyczną, niestety nie do końca wiemy, czy był on z tego faktu w pełni zadowolony. Powieść pokazuje na przykładzie bohatera wady sławy, takie jak brak prywatności, czy fałszywe przyjaźnie. 
Jednak nasza dwójka bohaterów po pewnym czasie znów ze sobą koresponduje. Wtedy ich życie stopniowo się zmienia. Luka mimo swojej fobii rusza w daleką podróż, a Griffin odzyskuje nadzieję na szczęście. W swojej trudnej drodze mają wsparcie psychiatry, który jest równocześnie przyjacielem Luki oraz zwierzę domowe. Jakie? Dowiecie się w trakcie czytania powieści.
Osobiście mogę Was zapewnić, że nie będziecie się nudzili przy tej lekturze. Jest ona jednocześnie wzruszająca, zabawna oraz przejmująca. Dodatkowo listy bohaterów są sprośne (na co wskazuje tytuł), a także piękne. Czasem chciałabym, aby tradycja pisania listów powróciła, ponieważ w dobie tak wielu komunikatorów tracimy bardzo dużo. 
Książkę polecam z całego serca nie tylko młodzieży, ale i dorosłym. Na pewno wrócę do niej jeszcze nie raz. Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Editored oraz Helion. 

sierpnia 04, 2022

Karolina Wilczyńska - Spełnione życzenia

Karolina Wilczyńska - Spełnione życzenia

 






Autor: Karolina Wilczyńska;
Tytuł: Spełnione życzenia;
Wydawnictwo: Czwarta Strona;
Ilość stron: 271;
Gatunek: literatura piękna; 



Dzisiaj mam dla Was recenzję książki, która zawiera kilka bardzo pouczających i chwytających za serce historii. 
Czytelnik pozna tutaj wielu bohaterów, a każdy z nich ma swoją opowieść. 
Na początku czytelnik ma styczność z bardzo miłą i pracowitą staruszką Krystyną, która dorabia sobie do swojej skromnej emerytury, odkładając każde nawet najmniejsze oszczędności, aby zapewnić swoim wnukom choćby odrobinę normalności oraz kupić im na święta drobne prezenty. Kobieta z miłości do wnucząt zaniedbuje własne zdrowie i nie wykupuje leków. 
W powieści spotykamy również kobietę, u której dorabia sobie Krystyna. Mowa o Elwirze, młodej Pani domu, szczęśliwej żonie Damiana. Oboje są bardzo dobrym i bogatym małżeństwem. Bohaterka skrycie marzy o dziecku, jednak nie jest ono in dane. 
Następnym bohaterem jest Tadeusz, mężczyzna, który zdradza swoją żonę na każdym kroku. Oczywiście jest szczery ze swoimi kochankami, dzięki czemu i one nie oczekują od niego więcej, niż dobrego, przelotnego romansu. Czyny mężczyzny oraz częsta zmiana partnerek seksualnych podbudowują w pewnym stopniu jego morale. Bohater robi to, ponieważ w pewnym stopniu czuje się niedowartościowany przez swoją małżonkę. Jednak ze względu na bardzo dobrą pracę i wysokie stanowisko, które otrzymał w firmie teścia Tadeusz nie myśli o rozwodzie. Udaje cały czas przykładnego męża i ojca. 
Mamy tutaj także styczność z Olką, kobietą, żoną oraz matką na pełny etat. Jej mąż jest strasznie zajęty pracą i dążeniem do osiągnięcia awansu zawodowego w firmie teścia Tadeusza. Dodatkowo Zbyszek nie docenia całej pracy swojej zony oraz twierdzi, że kobieta będą cały czas w domu, sprzątając, gotując, opiekując się dzieckiem ma mnóstwo czasu na odpoczynek. 
Kolejną bohaterką na jaką natknie się czytelnik jest Natalia. Dziewczyna spotyka się z Bartkiem, chłopakiem, który jest chory na serce. Nie wiadomo ile zostało mu życia. Rodzice dziewczyny nie potrafią zrozumieć, dlaczego ona wybrała sobie właśnie takiego partnera. Jednak da niej liczy się tylko on. 
Każdy z przedstawionych powyżej bohaterów spotyka przy galerii handlowej małą, żebrzącą, niewidomą dziewczynkę. Przechodząc obok niej wypowiadają w myślach swoje marzenia i pragnienia.  
Mimo, iż w powieści znajduje się kilka historii czytelnik bardzo łatwo się w nich odnajduje. Każda z opowieści jest wyjątkowa i niesie czytającemu jakieś przesłanie. 
Mnie osobiście najbardziej chwyciły za serce dwa opowiadania. Pierwsze dotyczące Pani Krystyny, jej córki alkoholiczki oraz małych wnucząt. Kolejne mówiące o Natalii i jej chłopaku. Nie umiałam się doczekać kontynuacji ich losów, a zarazem bałam się, czy coś strasznego się u nich nie wydarzy. 
Akcja powieści toczy się 24 grudnia. Każdy rozdział został oznaczony godzinami, które odmierzają czas do wieczerzy. W związku z tym, czytelnik obserwuje przygotowania i planowanie wieczerzy przez bohaterów. Dla niektórych z nich jest to zwykły dzień pracy, a uroczysta kolacja jest nic nieznaczącym dodatkiem. 
Autorka przedstawia tutaj bardzo wzruszające historie. Mówią one o tym, jak rzadko doceniamy naszych najbliższych w tej całej otaczającej nas, zabieganej codzienności. Karolina Wilczyńska ma nadzieje, że czytelnik po przeczytaniu lektury zrozumie, co jest dla niego oraz jego najbliższych najważniejsze. Przedstawia tutaj bardzo dobrze znany fakt, że przekorny los często "podkładając nam kłody pod nogi" oraz zsyłając nieszczęścia pozwala nam dostrzec to co jest tak naprawdę ważne oraz żąda od nas, abyśmy zwolnili w życiu, a także oprzytomnieli. Dzięki temu odkryje jak jak wiele znaczy zrozumienie, wzajemna akceptacja, tolerancja, bliskość oraz wsparcie w stosunku do drugiego człowieka. Dodatkowo dowie się jak bardzo każdy z nas potrzebuje czuć się kochanym i kochać innego. Jak się okazuje, te wszystkie rzeczy potrafią zdziałać cuda. 
W powieści pod galerią handlową przedstawiana jest co jakiś czas niewidoma dziewczynka. Wątek ten może nam przedstawiać reakcje społeczeństwa na przykre sytuacje. Bohaterowie porównują do niej swoje życie. Nie jest to zbyt dobre. Natomiast ludzie postawieni w określonych sytuacjach, swój brak reakcji oraz dokonywania jakichkolwiek działań, są w stanie usprawiedliwiać swoje postępowania na wszelkie sposoby. 
Dla mnie najbardziej rzucającym się w oczy motywem powieści jest macierzyństwo. Tutaj każda z bohaterek jest lub pragnie być matką, a miłość matczyna ma tutaj różne oblicza, nie tylko te dobre, ale również te złe. Jest to bardzo wstrząsające i bolesne dla czytelników. 
"Spełnione życzenia" jest przewrotną powieścią świąteczną. Historie w niej przedstawione nie są w pełni cukierkowe. Są takie jak prawdziwe życie, raz dobre, szczęśliwe, a następnym razem złe, przykre, smutne. Opowiada o ludziach z różnych sfer społecznych, przedstawia ich różnorodne wyznawane wartości oraz charaktery. 
Zakończenie powieści jest w pewnym sensie szczęśliwe, jednak bardzo się załamałam zakończeniem historii Pani Karoliny. Książka niesie wiele wartościowych przesłań, dlatego koniecznie musicie ją przeczytać. Mówię Wam naprawdę warto po nią sięgnąć. 
Copyright © My reading imagination , Blogger