stycznia 04, 2022

Agnieszka Krawczyk - Najmilszy prezent






Autor: Agnieszka Krawczyk;
Tytuł: Najmilszy prezent;
Wydawnictwo: Filia;
Ilość stron: 464;
Gatunek: literatura obyczajowa, romans; 


 
Dzisiaj mam dla Was kolejną świąteczną pozycję, która czekała cierpliwie cały rok na swoją kolej. Tym razem jest to "Najmilszy prezent" Agnieszki Krawczyk. Szczerze, żałuję, że czekałam z tą książką tak długo, ponieważ porwała mnie od razu. Wiecie co, kocham prawie wszystkie świateczne książki ze swojego zbioru!!! 
Jest to pierwszy tom z cyklu Ulica Wierzbowa i wiem, że obowiązkowo będę musiała przeczytać już niedługo kolejne tomy.
"Najmilszy prezent" to historia o ludziach, takich jak Ty, czy ja, zwyczajnych, którzy zmagają się z trudami życia codziennego. Bohaterami powieści są różne osoby, takie jak młode małżeństwo z dziećmi, emeryci, rzeźbiarz, jego siostra, radny, dyrektorka biblioteki, czy lekarz. Każdy z nich ma swoje wady, zalety, czy życiowe doświadczenia. Wyjątkiem jest główna bohaterka, Flora Majewska. Kobieta rozmawia z każdym, a także doradza. Kolejną odmienną postacią jest Nela, bardzo ciekawska sześcioletnia dziewczynka, która z każdą osobą chce nawiązać jakikolwiek kontakt. Obserwuje otaczający ją świat, a jej spostrzeżenia są w stu procentach trafne i bardzo dojrzałe. 
Autorka przedstawiła czytelnikom bardzo piękną i barwną historię z nadzieją na lepsze dni. Uczy, jak bardzo ważna dla wszystkich jest wzajemna życzliwość i pomoc, a także to by poznać się oraz spędzać ze sobą czas. Jest to ważnie, ale niestety w obecnych czasach, bardzo trudne do osiągnięcia, ponieważ ludzie są zabiegani i większość z nas nawet nie zna ludzi, którzy choćby mieszkają obok. Dzięki tej powieści możemy się nauczyć, jak bardzo wiele dobroci, miłości i korzyści możemy zyskać dzięki znajomości  pomocy sąsiedzkiej. Dodatkowo widzimy tutaj prawidłowe relacje między młodym, a starszym pokoleniem, a także przekazywanie sobie wzajemnej wiedzy. Wszyscy Ci ludzie, mimo, że należą do różnych grup, czy to pokoleniowych, czy społecznych, razem tworzą jedną społeczność, która może na siebie liczyć.
Jednak, żeby powieść była realna, autorka umieściła na kartach książki także osoby niemiłe i wścibskie, które zdarzają się wszędzie. Taką bohaterką jest Ewa Zięba. Jednak ze względu na jej charakter, nie chciałabym się nad nią rozczulać.
Autorka przedstawia czytelnikom w powieści także temat rozwodu. Opisuje ona jego wpływ na dzieci, ich stany emocjonalne związane z całą sytuacją, która jest spowodowana egoistycznym podejściem jednego z rodziców. Osoba, która miała być schronieniem i podporą dla tych najmniejszych, porzuca je, nie interesuje się nimi i myśli tylko o sobie. 
W książce podobał mi się bardzo motyw pisania listów przez Florę Majewską do sąsiadów. Robiła to pod pretekstem Świąt Bożego Narodzenia. Każdy z adresatów otrzymał własnoręcznie przyozdobiony przez bohaterkę list z pewnym przesłaniem, które także czytelnikowi  dało do myślenia. Jak można się było spodziewać, jedni docenili ten piękny gest, inni byli obojętni, a pozostali oburzeni jego treścią. Przykry dla mnie był fakt, że tylko nieliczni pofatygowali się, aby zastanowić się nad treścią kartki i podziękować autorce za tak cudowny gest. 
Powieść Agnieszki Krawczyk "Najmilszy prezent" jest powieścią zawierającą wiele wątków, a zarazem wprowadzeniem do kolejnego tomu. W tej części poznajemy bardzo dokładnie każdego bohatera, ich problemy, życie, marzenia. Część emerytów szuka swojego miejsca na ziemi, inni pragną naprawić relacje rodzinne, część ludzi chce znaleźć się w centrum uwagi lub dostać się do władzy. W tej książce wiele wątków nie zostało zakończonych, a powieść kończy się w takim momencie, że zmusza wręcz czytelnika do sięgnięcia i przeczytania kolejnego tomu. Nie wiem, jak Wy będziecie się czuć przy czytaniu tej pozycji, ale ja osobiście wczułam się w życie i emocje każdego bohatera. wiele razy wzruszałam się i śmiałam, a także złościłam. 
Pozycję polecam osobom, które lubią tego typu klimaty. Jest to bardzo dobra powieść obyczajowa, po którą pewnie sięgnę jeszcze nie raz. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © My reading imagination , Blogger