grudnia 30, 2020

Radosław Lewandowski - Wikingowie. Topory i sejmitary

Radosław Lewandowski - Wikingowie. Topory i sejmitary

  

Autor: Radosław Lewandowski;
Tytuł: Wikingowie. Topory i sejmitary;
Wydawnictwo: Muza;
Ilość stron: 480;
Gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction; 


Przed Wami recenzja trzeciego tomu sagi o wikingach Radosława Lewandowskiego "Wikingowie. Topory i sejmitary". Jak wiemy z poprzednich części Asgotsson był pomiatany przez ojca. Tutaj okazuje się, że został on jego spadkobiercą, więc jak widać sytuacja bohatera zmieniła się o 180 stopni. Mimo tego dalej musi walczyć o swoją pozycję, a także dalej boi się o swoją rodzinę. Czeka ich trudna, niebezpieczna  i długa wyprawa, a Shaa-naan-dithit podziewa się dziecka. Nasz bohater w tej książce również nie ma lekko, ponieważ będąc synem wiarołomnego Asgota z Czerwoną Tarczą musi uważać na wyznawców, a raczej poddanych konunga Erika, którzy są jego pobratymcami. 
Chęć zemsty za los najbliższych sprowadza bohatera do Konstantynopola. Aby dotrzeć do wyznaczonego celu przeprawia się przez dzikie rzeki, nieznane lądy, ale także być bardzo odważny, nieustraszony i sprytny. Wszystkie jego cechy charakteru są bardzo pożądane, dzięki temu zdobywa nowych sojuszników, m.in. Jomswikingów, którzy są również nieustraszeni jak on, a także mają wiele innych cech typowych dla wikingów. Ich umiejętności i wyszkolenie połączone z takim samym doświadczeniem innych sojuszników pozwala bohaterowi na pokonanie różnych przeszkód. Dodatkowym atutem grupy jest kniaź Jarosław, który uwielbia polować na ludzi. 
Również tym razem nie zawiodłam się na stylu autora. Jego znajomość dziejów, mentalności i życia wikingów jest zniewalające. Również w tej części w w trakcie wydarzeń znajdziemy odniesienia do chrześcijaństwa. Dojdzie do zagłady Starych Bogów. 
Również w tym tomie bardzo dobrze zostają połączone fakty historyczne z fikcja literacką. Również tutaj mamy bardzo dokładne opisy i szybkie akcje, co nie pozwala czytelnikowi oderwać się od pozycji. Dzięki temu autor utrzymał swój poprzedni status, a jego książka znów jest uznawana za jedna z najlepszych. 
Standardowo, również w tej części bohaterowie są bardzo skomplikowani i nietuzinkowi. To sprawia, że nawet postać, którą czytelnik może uznać na pierwszy rzut oka jako nic nieznaczącą okazuje się bardzo ważna w całej historii. To dodatkowo każde czytelnikowi zaangażować się w bardzo dokładne czytanie powieści. 
Podsumowując, autorowi udało się utrzymać poprzeczkę postawioną sobie w poprzednim tomie. Ta część jest równie dobra jak poprzednia. Polecam ją zdecydowanie wszystkim, którzy lubią czytać, a także osobom, które lubią klimaty wikingów. To pozycja w 100% skierowana do miłośników fantastyki.

grudnia 28, 2020

John green, Maureen Johnson, Lauren Myracle - W śnieżną noc

John green, Maureen Johnson, Lauren Myracle - W śnieżną noc

  


Autor: John Green, Maureen Johnson , Lauren Myracle;
Tytuł: W śnieżną noc;
Wydawnictwo: Bukowy las;
Ilość stron: 312;
Gatunek: literatura młodzieżowa; 


Z racji tego, że przed nami czas świąteczny postanowiłam dzisiaj przedstawić Wam moją opinię na temat powieści trójki dobrych pisarzy Johna Greena, Maureen Johnson i Lauren Myracle "W śnieżną noc". Jest to zbiór trzech opowiadań, a każde z nich jest napisane przez innego autora, natomiast całość bardzo dobrze się komponuje. Wszystko dlatego, że każde z nich jakoś wiąże się ze sobą. Jest to książka, która w w stu procentach oddaje magię świąt. 
Pierwszym opowiadaniem jest „Podróż wigilijna” Maureen Johnson. Spotkamy tutaj bohaterkę Jubilatkę, która chce tym razem spędzić święta ze swoim chłopakiem. Jednak sprawy się komplikują ponieważ jej rodzice są zagorzałymi kolekcjonerami wioski Flobe, która przedstawia świąteczne budynki w wersji miniaturowej. Tym razem bohaterka razem z rodzicami również udała się po nowy nabytek do ich kolekcji. Jednak pech ciał, że wdali się oni w bójkę o jeden z ostatnich egzemplarzy, w wyniku czego muszą spędzić noc zamknięci w areszcie. Dziewczyna jest załamana w obecnej sytuacji, ponieważ przez tą niefortunną sytuację musi na święta jechać do dziadków na Florydę. Dziewczyna postawiona przed tym faktem wsiada do pociągu i wyrusza w podróż nie zważywszy na panującą wokół ogromną burzę śnieżną. Jednak nie spodziewa się, że przykre wydarzenia, które spotkają ją w trakcie podróży zmienią całkowicie jej życie. 
Kolejnym opowiadaniem jest „Bożonarodzeniowy cud pomponowy” Johna Greena. tym Razem rodzice głównego bohatera Tobina utknęli w innym mieście, ponieważ z powodu burzy śnieżnej odwołano wszystkie loty. W związku z tym nie są oni w stanie wrócić do niego na święta do domu. Wtedy chłopak postanawia, że razem ze swoimi przyjaciółmi JP i Diuk zorganizują sobie maraton filmowy z Jamsem Bondem. Jednak seans zostaje przerwany przez telefon od przyjaciela. Bohater otrzymuje informację, że w barze, w którym pracuje ów kolega pojawiły się cheerlederki, które w poprzednim opowiadaniu utknęły w pociągu. Przyjaciele decydują się tam dotrzeć. Jednak nie jest to proste ze względu na panujące warunki atmosferyczne, a także innymi osobami, które chcą spędzić wieczór z pięknymi, zgrabnymi dziewczynami. Tobin i JP się nie poddają, jednak Diuk nie jest tą wyprawą zainteresowana, ponieważ nie czuje się doceniana i ma dość popularnych dziewczyn. Jednak zauważa, że Tobin zaczął ją postrzegać w inny sposób. Czy to możliwe, że przyjaźń damsko - męska przerodziła się w głębsze uczucie? Jak wiadomo w święta wszystko się może zdarzyć. 
Trzecim i ostatnim opowiadaniem w tej książce jest „Święta patronka świnek” Lauren Myracle. Spotkamy tutaj Addie, dziewczynę, która chciałaby cofnąć czas i za wszelką cenę naprawić błędy, które popełniła w przeszłości. Największą głupotą jaką popełniła jest zdrada chłopaka na imprezie. To zdarzenie zadecydowało o ich rozstaniu. Dziewczyna tęskni za chłopakiem i czuje wewnętrzną pustkę. Bardzo żałuje tego co zrobiła. W wigilię postanawia napisać do niego bardzo szczerego maila z przeprosinami i prośbą o drugą szansę. Czy ją dostanie? czy Jeb jest w stanie jej wybaczyć tak wielką krzywdę? Czy jeśli się ponownie zejdą ich związek przetrwa? Oprócz tego problemu, wszyscy zarzucają Addie, że jest samolubna i egoistyczna. To sprawia, że dziewczyna postanawia udowodnić otaczającym ją ludziom, że jest zdolna do zrobienia czegoś dobrego dla innych ludzi. Jednak mimo dobrych chęci nie jest to takie proste. co wyniknie z tej historii przekonajcie się sami..
Podsumowując całą książkę jest ona moim zdaniem bardzo dobrze napisana. Znajdziemy w niej wiele bardzo zabawnych momentów, które potrafią rozbawić czytelnika do łez. Sięgając po tą książkę myślałam, że najlepszym opowiadaniem będzie to, które napisał John Green. Jednak troszeczkę się zawiodłam. Zdecydowanie bardziej podobało mi się pierwsze opowiadanie autorstwa Maureen Johnson. Samo opisanie postaci pozwoliło na polubienie ich, przez co żałuję, że nie poznam ich dalszych losów. Mimo wszystko pozycja ta bardzo umili czytelnikom świąteczny czas, np. przy wieczornej herbatce, czy gorącej czekoladzie. Zdecydowanie polecam na ten okres, a także na poprawę nastroju. 

grudnia 21, 2020

Radosław Lewandowski - Wikingowie. Najeźdźcy z Północy

Radosław Lewandowski - Wikingowie. Najeźdźcy z Północy

 


Autor: Radosław Lewandowski;
Tytuł: Wikingowie. Najeźdźcy z Północy;
Wydawnictwo: Muza;
Ilość stron: 416;
Gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction; 


Dzisiaj mam dla Was recenzję drugiego tomu sagi o wikingach Radosława Lewandowskiego "Wikingowie. Najeźdźcy z Północy". 
Tym razem Asgotsson musi zostać sam w nieznanej mu części świata. W tym samym czasie trwa bitwa, w której giną towarzysze ojca bohatera, zaś on sam nie widzi perspektyw powrotu do miejsca rodzinnego, a także traci nadzieję na odnalezienie siostry i matki. Jednak okazuje się, że Bogowie mają wobec naszego bohatera inne plany. Napotyka on plemię Indian Beothuk. Ich bitwy o przetrwanie między innymi ludami dają mu szansę na zmianę swojego przeznaczenia. W tej powieści dostrzegamy zderzenie się miedzy sobą dwóch przeciwnych mentalności. Pierwsza to plemię Indian, którzy żyją powolnie, w zgodzie z naturą oraz spokojnie. druga to najeźdźcy z północy, którzy są agresywni, żądni krwi, skarbów i nowych ziem. Dzięki temu ta opowieść okazała się bardzo dobra. 
Narracja jest prowadzona w sposób taki sam jak w poprzednim tomie. Dzięki temu język, bogate opisy, wulgaryzmy, a także budowanie sytuacji i akcji przenosi czytelnika w świat "Wikingów" nie pozwalając mu oderwać się od kolejnych stron książki. Również tutaj w mistrzowski sposób zostały połączone fakty historyczne z fikcją literacką. Akcja jest bardzo dynamiczna, przez co dodatkowo przyciąga uwagę czytelnika. 
Rys historyczny, który został umieszczony w posłowiu ukazuje ogromną wiedzę autora dotyczącą wikingów. Dzięki temu powieść jest jeszcze bardziej wiarygodna, fascynująca i wciągająca, a także zauważamy, że autor liczy się ze zdaniem swoich czytelników. 
W tej części autor pokazuje się zdecydowanie od lepszej strony. Opisuje dokładnie styl życia wikingów, a także ich mentalność i styl. Jesteśmy w stanie zauważyć pasję z jaką autor pisze książki, dzięki czemu można je uznać za jedne z najlepszych w tej kategorii. 
Podsumowując całą książkę uważam, że Radosław Lewandowski wydając pozycję "Wikingowie. Najeźdźcy z Północy" postawił sobie bardzo wysoką poprzeczkę jeśli chodzi o kolejny tom sagi. Czy udało mu się napisać trzeci tom równie dobry, a może jeszcze lepszy? O tym dowiecie się w następnej recenzji. Na ten moment jednak polecam oba tomy wszystkim czytelnikom i miłośnikom fantastyki, czy również Wikingów. 

grudnia 14, 2020

Radosław Lewandowski - Wikingowie. Wilcze dziedzictwo.

Radosław Lewandowski - Wikingowie. Wilcze dziedzictwo.

 


 Autor: Radosław Lewandowski;
Tytuł: Wikingowie. Wilcze dziedzictwo;
Wydawnictwo: Muza;
Ilość stron: 432;
Gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction; 



W związku z tym, że wielkimi krokami zbliża się premiera książki "Australijskie Piekło" Radosława Lewandowskiego chciałabym Wam na początku w kolejnych recenzjach przybliżyć inne jego powieści z cyklu o wikingach. Tym razem jest to część pierwsza "Wikingowie. Wilcze dziedzictwo". 
Opis znajdujący się z tyłu książki zachęca czytelnika do sięgnięcia po nią. Jest bardzo interesujący oraz bardzo obszerny. 
Śledzimy tutaj losy tytułowych "Wikingów", wojowników z północy. Ich losy toczą się na ich ojczystych ziemiach Skandynawii, a także podczas wypraw do Ameryki Północnej oraz na Półwysep Iberyjski. Dzięki tym wyprawom czytelnik poznaje również inne kraje oraz bytujących tam mieszkańców. 
Za namową posła do króla Ramira II na Półwysep Iberyjski przybywają Wikingowie, uważani za najlepszych wojowników w tamtych czasach. Mają oni pomóc królowi w walce z Maurami, aby walki wygrało chrześcijaństwo. Król w trakcie tych bitw i prośby o współpracę pomija fakt, iż uważa wikingów również za pogan. W tym momencie liczą się dla niego tylko ich umiejętności bojowe. Jednak warto pamiętać, że cała ta sytuacja jest jedynie fikcją wymyśloną przez autora na potrzeby powieści. Książka jest bardzo dobrze napisana i wciąga czytelnika już od pierwszych stron.
Kolejnym plusem jest oprawa graficzna pozycji. Okładka przykuwa uwagę i zachęca czytelnika do sięgnięcia po nią. Ciekawą rzeczą jest język powieści. Autor napisał powieść takim językiem, aby książka była jak najlepiej przyjęta przez każdego odbiorcę fantastyki, dlatego momentami jest ona chamska, czy wulgarna. Znajdziemy tutaj również słowa zapożyczone z języka staronordyjskiego, dzięki czemu książka nabiera jeszcze więcej realizmu. Porównania odnoszące się do współczesności również są bardzo dobrze dobrane i ciekawe. Podobają mi się również obszerne opisy, które pozwalają się wyciszyć i uspokoić w trakcie wartkich akcji. Kolejnym plusem jest fakt, że prawie każdy wątek zostaje skończony i wyjaśniony. Dzięki temu czytelnik nie ma wielu pytań bez odpowiedzi, a wszystko jest jasne. 
Podsumowując powieść Radosława Lewandowskiego "Wikingowie. Wilcze dziedzictwo” polecam czytelnikom, którzy chcą odetchnąć od rzeczywistości, a przede wszystkim młodzieży. Pozycja sama w sobie jest warta przeczytania, a autora można uznać za najlepiej zapowiadającego się pisarza. 
PS. Dodam, że jestem w trakcie czytania drugiego tomu (recenzja wkrótce) po której widać, że autor bardzo rozwinął swoje zdolności pisarskie. 

grudnia 08, 2020

Jandy Nelson - Oddam Ci Słońce

Jandy Nelson - Oddam Ci Słońce


Autor: Jandy Nelson;
Tytuł: Oddam Ci Słońce;
Wydawnictwo: Otwarte;
Ilość stron: 376;
Gatunek: literatura młodzieżowa;


Książka Jandy Nelson "Oddam Ci Słońce" jest przepiękną opowieścią przedstawiającą historię dwojga nierozłącznych bliźniąt. Mieli oni być razem, jednak przez pewne nieporozumienie Jude i Noah zostają rozdzieleni. To sprawiło, że mimo więzów krwi mają inne spojrzenie na świat w pewnych kwestiach. 
Niestety JUDE podjęła w swoim życiu bardzo dużo złych decyzji, przez co jej życie diametralnie zmieniło się na zawsze. Jednak mimo tego, jej brat bliźniak nadal pozostał jej najlepszym przyjacielem, który ją wspiera. Dzięki temu wspólnie radzą sobie z wszystkimi konsekwencjami czynów bohaterki. 
NOHE natomiast miał jedno marzenie, pragnął pewnej rzeczy tak mocno, że był w stanie oddać za to wszystko. Jednak nikt nie sądził, że miłość, która kryła się pod tym jest bardzo silna. 
pod tym się skrywała była silniejsza, niż kto by myślał.
Lektura dla ludzi o wrażliwych sercach, ponieważ to bardzo bardzo wzruszająca historia, której nie da się zapomnieć. 
Dzięki tej pozycji czytelnik otrzymuje od autora ogromną dawkę szczęścia, radości, a także ogromną dawkę pozytywnego rozmyślenia o ludziach. Jednak mimo tego zderzymy się tutaj także ze smutkiem oraz żalem. 
Jest to powieść zawierająca tą samą historię jest pisana z dwóch punktów widzenia, dlatego warto do niej wrócić. 
Podzielona narracja jest tą pisaną przez Noah, który ma 13 lat oraz Judy, która ma 16 lat. chłopak jest bardzo spokojnym oraz cichym dzieckiem, który zauważa świat dzięki obrazom. Jest artystą, więc widzi świat z własnego punktu widzenia. Dzięki temu nic nie jest zwyczajne, czy nudne. 
Jude natomiast była zawsze przebojowa i niczego się nie bała. Była szaloną nastolatką, która skakała z klifów oraz surfowała. Jednak pewnego dnia jedno wydarzenie zmienia życie bliźniąt diametralnie i nic już nie jest takie samo. Jude ma wyrzuty sumienia, staje się cicha i traci wiarę w siebie. 
Mimo, że opowiadane przez rodzeństwo historie dzieli 3 lata, to razem tworzą jedną całość. W każdej z nich wszystko miało znaczenie, zaczynając od postaci nawet drugoplanowych, kończąc na wydarzeniach. 
Powieść przedstawia czytelnikowi jak bardzo ważna jest prawda w życiu każdego człowieka. Jak bardzo można sobie skomplikować życie kłamiąc lub ukrywając prawdę. Ukazuje jak bardzo ważne jest wychowanie dzieci oraz traktowanie ich tak samo, gdyż faworyzowanie jednego może odbić się negatywnie na drugim. widzimy tutaj uczucie zazdrości, a także poczucie winy, zakłamanie, udawanie kogoś, kim się tak naprawdę nie jest. Jednak znajdziemy tutaj nie tylko smutne, czy przykre tematy, ale także radosne. książka uczy nas wybaczać sobie i innym, mówi o miłości, sztuce, a także pięknie świata, który nas otacza. 
Książkę polecam każdemu, ponieważ dzięki niej można się wiele nauczyć. 

 

Copyright © My reading imagination , Blogger